2025/2026
Czytanie bajek najmłodszym przez dzieci z najstarszej grupy "Kangurki"
W ramach działań promujących czytelnictwo oraz dbanie o zdrowie psychiczne dzieci, przedszkolaki z najstarszej grupy odwiedzili młodszych przedszkolaków. Starszaki z ogromnym zaangażowaniem czytały wybrane bajki, wprowadzając najmłodszych w świat wyobraźni, przygód i pozytywnych emocji.
Wspólne czytanie było doskonałą alternatywą dla oglądania bajek na ekranie. Dzieci mogły rozwijać koncentrację, słownictwo oraz umiejętność uważnego słuchania.
Takie działania pokazują, że książka nie tylko dostarcza wiedzy i rozrywki, ale również wspiera rozwój emocjonalny dzieci, pomaga wyciszyć się, rozwija empatię i pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne.
Zajęcia o emocjach z Panią Kasią.
Podczas zajęć poświęconych emocjom dzieci uczyły się rozpoznawać, nazywać i wyrażać swoje uczucia w sposób akceptowalny społecznie. Zajęcia wspierały zdrowie psychiczne dzieci, wzmacniały poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa oraz budowały pozytywne relacje w grupie.
"Ruch to radość, a radość to zdrowie".
W ramach "Przedszkola Promującego Zdrowie" dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach na łące, wyjściach do lasu oraz ćwiczeniach gimnastycznych. Przedszkolaki chętnie brały udział w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu, rozwijając sprawność fizyczną. Regularny ruch, kontakt z naturą i wspólna zabawa pozytywnie wpływa również na zdrowie psychiczne dzieci, poprawiając ich samopoczucie, redukując napięcie i wzmacniając poczucie pewności siebie i relacje z rówieśnikami.
Czytanie na dywanie.
W ramach akcji "Zamień ekran na książkę" dzieci odwiedzili specjalni goście: Wójt Gminy Dobrzeń Wielki Piotr Szlapa, Sołtys wsi Chróścice: Beata Wolny.
Spotkanie miało na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci, promowanie zdrowego trybu życia poprzez literaturę dziecięcą, budowanie pozytywnych emocji związanych z książką i czytaniem.
W każdej grupie odbyło się również czytanie bajki przez Panią dyrektor. W naszym przedszkolu przywiązujemy ogromną wagę do rozwijania zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat. Dzieci z wielką radością uczestniczyły w spotkaniach czytelniczych. Wspólne czytanie wspiera rozwój emocjonalny oraz buduje pozytywne relacje. Był to czas pełen skupienia, ciekawości i niezapomnianych literackich przeżyć.
"Eko zabawki"
Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny zorganizowano wyjątkową inicjatywę we współpracy z rodzicami - wykonanie eko-zabawek. Działanie to było częścią realizacji programu promującego zdrowie oraz wspierania wspólnego spędzania czasu dzieci z rodzicami w domu. Inicjatywa przyczyniła się do wzmocnienia więzi rodzinnych, promowania zdrowego stylu życia oraz budowania świadomości ekologicznej wśród najmłodszych.
Za ogromne zaangażowanie, niezwykłą kreatywność dzieci i ich rodziców serdecznie dziękujemy.
Tydzień zdrowych oczu i czystej głowy.
Celem akcji "Tydzień czystej głowy i zdrowych oczu" było promowanie dbania o zdrowie psychiczne i higienę wzroku, zwiększenie świadomości wpływu ekranów na wzrok i samopoczucie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach, na których Pani Magda i Pani Bogusia poruszyły bardzo ważny temat jakim są ekrany multimedialne. Dzieci zostały zapoznane z wpływem gier i bajek na wzrok. Oprócz uczestnictwa w zajęciach dzieci również uczęszczały w spacerach co pozytywnie wpływało na ich zdrowie psychiczne.
Zabawy rozwijające koncentrację uwagi u dzieci.
Rozwijanie koncentracji uwagi u dzieci jest bardzo ważne, ponieważ pomaga im w nauce, zapamiętywaniu i rozwiązywaniu problemów. Najlepszym sposobem na ćwiczenie uwagi jest nauka poprzez zabawę.
"Bajkowe czytanie dla najmłodszych"
Wspólne czytanie bajek dla dzieci to magiczny czas pełen wyobraźni, przygód i radości. Czytanie dzieciom rozwija w nich wyobraźnię, uczy nowych słów i przenosi najmłodszych do magicznego świata pełnego przygód i bohaterów. To doskonały czas na relaks i odkrywanie piękna literatury dziecięcej.
Rozstrzygnięcie konkursu "Ferie Zimowe bez ekranu"
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie plastycznym "Ferie zimowe bez ekranu"
Zapraszamy do udziału w konkursie rodzinnym.
Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzinami do udziału w konkursie plastycznym "Ferie zimowe bez ekranu".
Cel konkursu: Promowanie aktywnego, zdrowego i kreatywnego spędzania ferii zimowych bez korzystania z urządzeń ekranowych (komputera, telefonu, tabletu czy telewizora).
Zadanie konkursowe: Wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej zimowe aktywności niezwiązane z korzystaniem z urządzeń ekranowych.
Wymagania: format pracy: A4, technika dowolna
Termin konkursu: 2 luty-16 luty
Serdecznie zachęcamy do wspólnej, rodzinnej zabawy i udziału w konkursie. Pokażmy, że ferie zimowe mogą być pełne radości,ruchu i kreatywności.
Warsztaty z psychologiem.
Warsztaty z psychologiem w grupie "Kubusie" i "Kangurki" - "jak radzić sobie z trudnymi emocjami".
Bajkoterapia dla dzieci.
Raz w miesiącu przedszkolny logopeda odwiedza dzieci w ramach bajkoterapii, aby zachęcić je do słuchania opowiadań oraz rozwijać ich zainteresowania czytelnicze, wspierając jednocześnie rozwój mowy i kompetencji społecznych.
Wizyta w Domu Dziecka w Skorogoszczy.
W ramach projektu "Dziecięce Królestwo" w naszym przedszkolu została zorganizowana akcja charytatywna dla dzieci z Domu Dziecka w Skorogoszczy. Podczas akcji zbierano mnóstwo środków higienicznych dla dzieci m.in: pasty do zębów, szczoteczki, żele pod prysznic, szampony, dezodoranty i wiele innych. Serdecznie dziękujemy za włączenie się w akcję.
Akcja „Zamień ekran na książkę”.
W ramach akcji "Zamień ekran na książkę" pani Julia zorganizowała w przedszkolu konkurs czytelniczo-plastyczny. Celem konkursu było rozwijanie u dzieci zainteresowań czytelniczych, wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne działanie, rozwijanie umiejętności koncentracji i uważności. Efektem konkursu było powstanie wielu pięknych, pomysłowych prac plastycznych, które w ciekawy i twórczy sposób interpretowały przeczytany tekst, ukazując zaangażowanie zarówno dzieci, jak ich rodziców.
Akcja "Zamień ekran na książkę".
W ramach akcji "Zamień ekran na książkę" gościliśmy w naszym przedszkolu Panią Anię, bibliotekarkę z pobliskiej biblioteki. Dzieci wysłuchały krótkich opowiadań o zabawie oraz o sposobach na spędzanie wolnego czasu bez telewizora.
"Tydzień bez ekranu"
W ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie zorganizowano akcję, której celem było zachęcanie dzieci i rodziców do ograniczenia korzystania z telewizorów, komputerów, tabletów i telefonów, a w zamian do wspólnego, aktywnego spędzania czasu. W akcji wzięło udział 47 dzieci wraz z rodzicami. Uczestnicy z entuzjazmem podejmowali różnorodne wyzwania: wspólny spacer po lesie, rodzinne gry planszowe, czytanie książek a także zajęcia kulinarne i plastyczne.
Akcja pokazała, że można świetnie się bawić i odpoczywać bez ekranów, a wspólnie spędzony czas to najlepsza inwestycja w zdrowie i relacje rodzinne.
Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za zaangażowanie i aktywny udział!:)
"Tydzień bez ekranu"
Drodzy rodzice.
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji „Tydzień bez ekranu”, która będzie trwać od 27.10( poniedziałek )do 31.10 ( piątek). Przygotowaliśmy na ten czas pięć różnych zadań na kreatywne i wartościowe spędzenie czasu z waszymi pociechami . To państwo decydują, które zadanie w jaki dzień wykonają z dzieckiem. Przygotowaliśmy również dzienniczki, w którym należy umieścić zdjęcie lub rysunek z wykonanego zadania. Wypełniony dzienniczek przynosimy wychowawcom po zakończonej akcji. Akcja została zorganizowana w ramach programu „Przedszkole Promujące Zdrowie" i ma na celu : wzmacnianie odporności , rozwijanie wyobraźni przez zabawy w lesie, kształtowanie zainteresowań czytelniczych, wzmacnianie więzi rodzinnych, rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i planowania, poszerza je słownictwa i rozwijanie umiejętności językowych.
Zapraszamy wszystkich do udziału ![]()
Zachęcamy do udziału w bardzo ważnym dla rozwoju dzieci werbinarze edukacyjnym.
Konsultacje indywidualne.
Zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami, które są okazją do rozmowy na temat rozwoju, emocji i trudności wychowawczych Waszych pociech.
Godziny dostępności dla rodziców:
Katarzyna Jakubczyk - pedagog specjalny
Poniedziałki 15.00-16.00
Julianna Kołodziej - psycholog
Środy 7.30-8.30
Przedszkole Promujące Zdrowie działania 2025/2026
Współczesne dzieci spędzają coraz więcej czasu przed ekranem – zarówno grając w gry komputerowe jak i oglądając bajki. Nadmierne użytkowanie mediów cyfrowych może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne dziecka. Zbyt długi czas ekranowy często prowadzi do problemów z koncentracją uwagi, trudności w regulacji emocji, zwiększeniu nadpobudliwości, wywoływać agresję a jednocześnie ograniczać czas na aktywność fizyczną, kontakty społeczne. Problem ten wymaga działań profilaktycznych: przede wszystkim edukacji rodziców, którzy nie są świadomi jaki wpływ na dziecko mają oglądane przez nich treści ale także promowanie higieny cyfrowej oraz wspieranie dzieci w rozsądnym korzystaniu z mediów cyfrowych. W tym roku zdecydowano że problemem priorytetowym będzie: Wpływ gier komputerowych i bajek na zdrowie psychiczne dziecka natomiast celem do zrealizowania będzie : Kształtowanie u dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodzin postaw i nawyków sprzyjających zdrowemu, zrównoważnemu korzystaniu z urządzeń ekranowych, w celu ochrony zdrowia psychicznego i wspierania harmonijnego rozwoju emocjonalno-społecznego.
Zaplanowano szereg działań mających pozwolić na osiągnięcie celu, m.in:
- prowadzenie „Poradnika dla rodziców- „Jak ustalać granice ekranowe” „ Ekranowy detoks”;
- prowadzenie indywidualnych konsultacji z psychologiem;
- prowadzenie zajęć rozwijających koncentrację uwagi oraz inteligencję emocjonalną u dzieci;
- przeprowadzenie „Tygodnia bez bajek” - wyzwanie dla rodzin;
- przeprowadzenie „Tygodnia zdrowych oczu i czystej głowy”;
- wzięcie udziału w projekcie edukacyjnym „Bezpiecznie i Zdrowo z Małpką Iwonką”
i wiele wiele innych.

