×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Nowa strona Publicznego Przedszkola w Chróścicach

Dzień Nowych Technologii w naszym przedszkolu

Link do relacji dostępnej na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej www.epodreczniki.pl

https://moje.epodreczniki.pl/dolacz/450150

 

Uchylimy Wam rąbka tajemnicy w jaki sposób programują przedszkolaki, z jakiego nowoczesnego sprzętu korzystają dzieci oraz jak interesująco przebiegał u nas poniedziałek 22 marca - a mianowicie Dzień Nowych Technologii !

Nowoczesne technologie stanowią przyszłość młodego pokolenia, a kontakt z nowoczesnymi technologiami jest nieunikniony, a nawet niezbędny. Wychodząc temu naprzeciw w naszym przedszkolu uczymy dzieci jak bezpiecznie i pożytecznie korzystać z urządzeń cyfrowych, tak samo jak uczymy je innych kompetencji kluczowych.

W niedalekiej przyszłości będziemy bowiem traktować umiejętność programowania na równi z umiejętnościami pisania i czytania. Właściwie już teraz nie wystarczy posiadanie umiejętności interakcji z nowymi technologiami, trzeba umieć je samemu tworzyć. To, co dla nas – dorosłych – jest nową technologią, dla dzieci jest „naturalnym elementem krajobrazu”.

Aby ustrzec dzieci przed negatywnymi skutkami korzystania z tzw. elektroniki, a nie przed samą technologią warto jest nauczyć je programowania już od najmłodszych lat.

Dzieci, które będą umiały tworzyć programy komputerowe, będą mniej naiwne i zwyczajnie bezpieczniejsze w sieci. Znając podstawy programowania, będą potrafiły wykorzystać je do osiągania swoich celów, do świadomej nauki i zabawy.

Dlatego nasze przedszkole chętnie uczestniczyło nie tylko w Dniu Nowych Technologii, ale również po raz drugi w Europejskim Tygodniu Kodowania - CodeWeek. Aktywnie realizujemy innowację pedagogiczną „Super programowanie na dywanie z Robotem Photon”.

Uczenie się programowania to nie tyle nabywanie umiejętności czysto technicznych ile dbanie o swój wszechstronny rozwój.

Zajęcia z programowania uczą precyzyjnego myślenia, rozwijają umiejętność myślenia logicznego, kreatywność, dbałość o szczegóły, powodują wzrost różnorodności pomysłów.

W Dniu Nowych Technologii nasze przedszkolaki skanowały kody QR, aby odkryć wynalazki Leonarda da Vinci - tak, to on, już w epoce renesansu zaprojektował humanoidalny automat, który wydaje się, był zdolny do wykonania kilku prostych ruchów, wzorowanych właśnie na ludzkich.

Bawiły się Robotami Photon i tabletami - między innymi programowały drogę jaką ma pokonać Photon, aby dotrzeć do celu i nie zostać schwytanym, jednocześnie odszyfrowując ukryte hasło.

Kodowały Genibota za pomocą kart dzięki czemu mógł zagrać melodię.

Już od najmłodszych lat dzieci powinny mieć prawidłowe wyobrażenie o roli komputerów. Powinny rozumieć, że nie są one mądre same z siebie, ale dlatego, że ktoś je zaprogramował, żeby były mądre. Że to człowiek stoi za ich inteligencją.

Dzień Nowych Technologii przyczynił się do bezpiecznego wprowadzania dzieci w świat programowania, a co za tym idzie, do wzrostu technologicznej świadomości dziecięcej.

Ponadto przyniósł wszystkim dzieciom i dorosłym mnóstwo frajdy i dobrej zabawy, a to w przedszkolu jest najważniejsze :)

 

 

 

Publiczne Przedszkole w Chróścicach
46-080 Chróścice | ul. ul. Szkolna 11 | tel. +48774695417
Statystyka odwiedzin: Dziś: 93, W tym miesiącu: 641, Wszystkich: 2963396